Mit használtak az ókori rómaiak vécépapír helyett?
Kézről kézre járt az eszköz.
Többéves restaurálási és feltárási munkálatok után a látogatók számára is elérhető az a herculaneumi tengerpart, ahol a Vezúv kitörése elől menekülők várták a felmentő sereget.
Az eddig ismertnél jóval több római erődítmény volt egykoron a Közel-Keleten, ami megcáfolja a terület funkciójával kapcsolatos eddigi elméleteket. A történelmet két hidegháborús műhold segít most újraírni.
Újabb római kori hajó maradványai kerültek elő egy szerbiai szénbányából, az ókori Viminacium település maradványai közül. Egy hasonló hajót már találtak a területen három évvel ezelőtt, valamint több csónak is felszínre került.
Távirányítású robottal találtak Olaszországban egy több mint 2000 éves teherhajót a tenger mélyén, rajta érintetlen amforákkal.
A vizsga első felében előkerült a kereszténység, a Szovjetunió, az Európai Unió, valamint Hunyadi Mátyás is.
A régészek több olyan maradványt is találtak a Colosseum ősi csatornájában, ami arra utal, hogy az amfiteátrumban tacskók is voltak.
A műtárgyakat egy ókori fürdő romjai között fedezték fel.
Eddig is lehetett tudni, hogy a Tyne-parti város volt az északi határ, de a pontos helye csak most lett ismert az egykori római határfalnak.
Ókori római utat fedeztek fel a Velencei-lagúna fenekén egy régészeti feltárási program közben. A tudósok szerint ez arra utal, hogy évszázadokkal Velence ötödik századi alapítása előtt már jelentős települések lehettek a környéken.
Az ókori Róma ritka határkövére bukkantak régészek egy új csatornarendszer építésének előzetes régészeti feltárása során, utoljára száz éve találtak hasonló leletet az olasz fővárosban.
Miniatűr ókori római napórát fedeztek fel egy pisai ásatás leletei között. A ferde toronytól nem messze zajló ásatásokon, 1985 és 1988 között került elő a kis elefántcsont tárgy, amely ezután éveken keresztül pihent dobozba zárva más leletekkel együtt.
Egy gladiátorok által látogatott helyet díszíthetett az alkotás.
Ez még római viszonylatban is fontos leletnek számít.
Legalább öt római kori épület maradványai kerültek elő Kismarton közelében.
Az amerikai Utah-i Egyetem kutatói nagy teljesítményű röntgennel vizsgáltak egy 2000 éves római építményt, hogy rájöjjenek, mi tartja össze ilyen hosszú ideig. Érdekes dolgot találtak benne.